Tagi
RSS
piątek, 03 czerwca 2011
Zmiękczanie wody

Co jakiś czas słyszymy o twardej i miękkiej wodzie, co szczególnie często pojawia się w reklamach proszków do prania wychwalanych przez znane osoby i gwiazdeczki. Może zatem pora na kilka informacji o tym, czym tak naprawdę jest zmiękczanie wody i jej twardość?

woda

Twardość wody wynika z obecności w niej składników mineralnych takich jak węglany, wodorowęglany, chlorki, siarczany, krzemiany wapnia i magnezu. Dzielimy ją na przemijającą i nieprzemijającą w zależności od pochodzenia. Wyróżniamy również twardość wapniową, ogólną i magnezową.

Na czym zatem polega zmiękczanie wody? Najprościej i najogólniej mówiąc, jest to proces, w którym dokonujemy usunięcia z wody jonów wapnia i magnezu w postaci osadów rozpuszczalnych. Metody usuwania twardości wody dzielimy na termiczne, sodowo-wapienne, fosforanowe, jonitowe i te wykonywane przy pomocy kalgonu. Woda twarda powoduje utrudnienia podczas prania, powstawanie kamienia, korozję kotłów parowych, a także podrażnienia skóry. Zmiękczanie zaś stosujemy najczęściej w celach przemysłowych.

poniedziałek, 04 kwietnia 2011
Studenci do pracy

Wracając do tematu przyszłych wakacji należy przypomnieć, że coraz częściej dla studentów z naszego pięknego kraju nad Wisłą są one nie tylko okazją do wylegiwania się na słońcu i odpoczynku, ale także coraz częściej do poszukiwania pracy.

student

Dzisiejsi studenci są niezwykle zaradni. Pracują też w takich zawodach, o jakich jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło. Dzisiaj mężczyźni, by zarobić na studia zaoczne lub wyjechać na wakacje za granicę często świadczą usługi budowlane, polegające na wykonywaniu remontów i wykańczaniu mieszkań. Natomiast kobiety - zaradne kobiety – stają się opiekunkami do dzieci i osób starszych. Co więcej usługi budowlane świadczone przez młodych są znacznie bardziej popularne niże te świadczone nawet przez mocno doświadczonych majstrów. Dzieje się tak dlatego, że Polacy chętnie i z przekonaniem ufają studentom. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by okres letni stał się nie tylko czasem kiedy zadbamy o piękną opaleniznę, ale także o własny budżet. W tym celu wystarczy przeszukać internet i sprawdzić to, co mogą zaoferować nam już teraz portale zbierające ogłoszenia dla osób chcących podjąć pracę.poniedziałek, 17 stycznia 2011
Praca nie tylko sezonowa

Trudno aby portal studencki nie podejmował tematów ściśle związanych z życiem żaka. Tym razem jednak nie chodzi o coroczną sesję zimową czy powoli nadchodzącą letnią, lecz o zajęcia, które pozwalają zarobić studentom zaocznym. Wszyscy dobrze wiemy, że praca sezonowa jest szczególnym rodzajem zajęcia uprawianym przez dzisiejszych studentów. Większości z nas kojarzy się jednak ze zbieraniem owoców, jabłek, truskawek, dorabianiem jako obsługa imprez czy z opieką nad dziećmi.

stylowe meble

Tymczasem coraz częściej do pracy sezonowej poszukiwane są osoby dobrze wykwalifikowane – po szkołach zawodowych i technikach. I tak na przykład prym wiodą stolarze parający się wyrobem takich produktów jak stylowe meble. Coraz częściej bowiem nie tylko w lecie, ale i zimową porą młodzi studenci mogą liczyć na dodatkowe zajęcie. Szczególnie zaś wspomniani studenci zaoczni, którzy dojeżdżają na uczelnie w weekendy. To oni właśnie coraz częściej podejmują nie tylko dorywczą, ale i stałą pracę wyrabiając meble do sypialni, różnego rodzaju szafki i meble biurowe. Co więcej – studenci zaoczni nie przerywają pracy nawet w okresie tuż przed sesją egzaminacyjną. Na rodzimym rynku pracy brakuje osób wykwalifikowanych, po szkołach zawodowych i technikach – biją na alarm eksperci. Rozważając niewielką podaż pracowników dobrze wyszkolonych oraz spory popyt na takie osoby, być może wypadałoby zastanowić się nad sensownością reformy szkolnictwa redukującą możliwość nauki w technikum pięcioletnim do zera.

wtorek, 28 grudnia 2010
Najważniejsze jest doświadczenie

Jako osoba zajmująca się na co dzień rekrutacją pracowników do dosyć dużej i poważanej, międzynarodowej firmy, wypracowałam sobie ściśle określone zasady przyjmowania tzw. świeżynek, na określone przeze mnie stanowiska.

sprzedawca

Po pierwsze – staram się nie przekreślać nikogo z góry. Po drugie – doceniam szczerość i otwartość. Po trzecie – nie patrzę, aż tak bardzo na wykształcenie, jak na doświadczenie zawodowe, ewentualnie - na chęć do przekwalifikowania się, jeśli ktoś nie posiada odpowiednich kompetencji. Przykładowo, jeżeli szukam pracownika na takie stanowisko jak operator serwisu internetowego o nazwie, przede wszystkim staram  się wyłuskać ze wszystkich zainteresowanych takie osoby, które najlepiej – nie tylko posiadają doświadczenie w branży internetowej, ale również co nieco orientują się w mechanizmach handlu detalicznego. Jeżeli jednak trafię na kandydata, który co prawda, nie posiada zbyt dużych kompetencji informatycznych, jednakże doskonale orientuje się w mechanizmach sprzedaży, ponieważ pracował już jako sprzedawca takich produktów, osobiście uważam, że jest to kandydatura godna co najmniej skrupulatnego rozważenia.

poniedziałek, 20 grudnia 2010
Uśmiech - piękny i zdorwy

Naukowcy ostrzegają – nieregularne mycie zębów, zwłaszcza u małych dzieci zwiększa ryzyko próchnicy i pozbawia pięknego i zdrowego uśmiechu. Piękny, olśniewający uśmiech jest dziś wizytówką każdego, dlatego tak ważne jest, aby o ten usmiech należycie dbać.

uśmiech

Według stomatologów dobra pasta nie wystarczy, aby zprawidlowo adbać o uśmiech. Ważne są również szczoteczki do zębów - ich budowa i włosie. Szczoteczki oralB to jedne z popularniejszych szczoteczek w Polsce. Od lat cieszą się niebywałym szacunkiem klientów, którzy wracają po nowe modele. Na rynku znajduje się wiele wariantów, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Są warianty klasyczne jak i elektryczne szczoteczki oralB. Dzisiejsze, zgodnie z najnowszymi technikami są bardzo ciche a akumulatorki wystarczają na bardzo długi okres czasu. Posiadają również wymienne końcówki, które wymienisz, gdy tylko nadejdzie właściwa pora.

W mojej szafce...

Czekaliście na kolejny wpis? Oto jest. Muszę jednak trochę ponarzekać. Ostatnimi czasy koleżanki zaczęły mi dokuczać. Śmieją się z moich nawyków żywieniowych, tipsów, fryzury... ech, kiedy to się skończy. Czy jest coś złego w dbaniu o siebie i o swoje zdrowie? Wydaje mi się, że nie, dlatego też zbytnio nie przejmuje się tymi uwagami.

pasty do zębów

W mojej szafce znajdziecie przeróżne pasty do zębów, perfumy, mydła w płynie i tradycyjne, depilatory, szczoteczki do zębów, grzebienie, farby do włosów. Higiena jamy ustnej i zadbane ciało to dla mnie priorytet. Nie jestem żadnym narcyzem, po prostu lubię ładnie wyglądać. W pracy, na uczelni, w restauracji czy kawiarni każdy chciałby prezentować się co najmniej dobrze. Ze mną jest tak samo. To moje życie, moje ciało i ja decyduje o jego wyglądzie (przynajmniej na razie, dopóki zmarszczek mało ;-)) Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – mówią. Czy to oznacza, że w moim życiu ich brak? Mam nadzieję, że nie, a zazdrosne koleżanki (bo inaczej nazwać tego nie można) dadzą mi spokój.

piątek, 10 grudnia 2010
Pomysł na prezent

Dziś troche inaczej niż zwykle, dziś bowiem zwracam się z do was z wielką prośbą. Poradźcie proszę, jaki kupićchłopakowi  prezent pod choinkę. Zupełnie nie wiem, co mu kupić, tym bardziej, że nie znamy się długo, więc trudno mi określić, co na pewno sprawi mu dużą przyjemność.

prezent

Na pewno musi być to coś wyjątkowego i dość kosztownego. Niedawno sama otrzymałam od niego drogi i bardzo udany prezent na urodziny, więc musze się odpowiednio odwdzięczyć. Chłopak kupił mi bowiem srebrny zegarek mojej ulubionej firmy Festina z wygrawerowanym moim imieniem i nazwiskiem oraz datą moich urodzin. Był to prezent, który sprawił mi ogromną  przyjemność. Mam pomysł podarować mu koszulkę z logo jego uluionej drużyny piłkarskiej z tą tylko różnicą, że z tyłu, na plecach widniałoby jego nazwisko. Rozważam również możliwość zaproszeniago do kina lub na romantyczną kolację do drogiej restauracji. Nie wiem jednak, czy nie lepiej zainwestować w coś, co będzie trwałe, np. kupić wieczne pióro. Co o tym myślicie? Podpowiedzcie, proszę.

środa, 08 grudnia 2010
Gazety, gazety

Kupuję kobiecą prasę, co więcej czytam ją. Dlatego nigdy nie dziwiły mnie i nie zdziwią coraz to nowe doniesienia na temat gwiazd i gwiazdeczek filmu, telewizji i muzyki. Poza tym tak zwane kolorowe gazety są doskonałym sposobem na relaks i zapomnienie. Nic w tym dziwnego, ponad połowa kobiet w naszym kraju myśli podobnie.

sex oferty

Jednak nie mogę nie wspomnieć o reklamach, które od jakiegoś czasu wypełniają niemal 3/4 każdego wydania. Do takich kwestii jak gołe panienki, sex anonse czy numery do "samotnych" kobiet zawarte na ostatniej stronie już się przyzwyczaiłam, lecz co za dużo to niezdrowo. Wbrew pozorom nie jestem za kategorycznym zakazem tej formy reklamy - nigdy w życiu. Po prostu chciałabym wiedzieć, że na następnej stronie tuż za krzyżówką spotkam zdjęcia promujące nowoczesne wibratory i sex oferty. Wystarczyłby napis "treści przeznaczone dla osób dorosłych". Tak czy owak nie zamierzam rezygnować z przyjemności czytania porannej prasy ;-) Pozdrawiam wszystkich czytelników i oczywiście wszystkie czytelniczki, które myślą podobnie.

wtorek, 07 grudnia 2010
Marginalizacja wśród dzieci

Ostatnimi czasy poczyniłam pewne spostrzeżenia dotyczące zachowań dzieci w grupie rówieśniczej. To, co udało mi się ustalić, stanowi fakt, że w obecnym, zaawansowanym technologicznie świecie, mamy do czynienia z pewnymi procesami marginalizacji zachodzącymi w grupach rówieśniczych wobec dzieci, które nie są na bieżąco ze wszystkimi „nowościami”.

gry dla dzieci

Tym, którym wydają się takie procesy marginalizacji nieco przesadzone, z chęcią przedstawię prostą sytuacje, która obrazuje ten fakt. A mianowicie: byłam ostatnio świadkiem rozmowy prowadzonej w grupie rówieśniczej na temat ostatnio najmodniejszej gry dla dzieci. Jako, że ta gra jest grą komputerową, w rozmowie nie mogły uczestniczyć te dzieci, które po prostu – komputera w domu nie mają, i tym samym nie mogą grać w tego typu gry dla dzieci. Ku mojemu dosyć dużemu zdziwieniu, dzieci jakie nie miały pojęcia na temat tego jakiej gry dla dzieci dotyczy konwersacja, stały ze spuszczonymi głowami jako jednostki wykluczone ze swoistego dzisiaj, komunikacyjnego kodu kulturowego. Jednakże – tak ta sytuacja nie musi przecież wyglądać. Dlatego też uświadamiajmy nasze dzieci zawczasu na temat tego, że technologia przecież dzisiaj to nie wszystko.

poniedziałek, 29 listopada 2010
Nieszczęśliwy wypadek

Ewa - moja koleżanka, dwa tygodnie temu miała nieszczęśliwy wypadek. Nie z jej winy – stłuczka na drodze, która może trafić się każdemu. Jednak teraz Ewa zastanawia się, co dalej?

odszkodowanie

Doznała pewnych obrażeń, a więc powinna uzyskać pewną rekompensatę z tytułu odszkodowania. Nie wie jednak czy kwalifikuje się to pod odszkodowania komunikacyjne czy też odszkodowania powypadkowe. Nie zna się na typowych prawnych sprawach, dzięki którym mogłaby uzyskać należną jej kwotę. Znajomy polecił jej adwokata specjalizującego się w prawie ubezpieczeniowym. Odszkodowanie komunikacyjne (nie była w drodze do pracy, ale jest jednak ubezpieczona w swoim zakładzie pracy, więc kwota odszkodowania na pewno jej przysługuje) – oszacował wysokość potencjalnego odszkodowania i złożył wniosek do odpowiedniego zakładu jak tylko Ewa przyniosła niezbędne dokumenty (np. dokumenty o stanie jej zdrowia). Wszystko bezpłatnie. Jedyną zapłatą była prowizja, którą adwokat uzyska od wysokości odszkodowania, na którą umówili się na początku.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6