Blog > Komentarze do wpisu
Zmiękczanie wody

Co jakiś czas słyszymy o twardej i miękkiej wodzie, co szczególnie często pojawia się w reklamach proszków do prania wychwalanych przez znane osoby i gwiazdeczki. Może zatem pora na kilka informacji o tym, czym tak naprawdę jest zmiękczanie wody i jej twardość?

woda

Twardość wody wynika z obecności w niej składników mineralnych takich jak węglany, wodorowęglany, chlorki, siarczany, krzemiany wapnia i magnezu. Dzielimy ją na przemijającą i nieprzemijającą w zależności od pochodzenia. Wyróżniamy również twardość wapniową, ogólną i magnezową.

Na czym zatem polega zmiękczanie wody? Najprościej i najogólniej mówiąc, jest to proces, w którym dokonujemy usunięcia z wody jonów wapnia i magnezu w postaci osadów rozpuszczalnych. Metody usuwania twardości wody dzielimy na termiczne, sodowo-wapienne, fosforanowe, jonitowe i te wykonywane przy pomocy kalgonu. Woda twarda powoduje utrudnienia podczas prania, powstawanie kamienia, korozję kotłów parowych, a także podrażnienia skóry. Zmiękczanie zaś stosujemy najczęściej w celach przemysłowych.

piątek, 03 czerwca 2011, cybermax

Polecane wpisy